1N5400-AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5400-AP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-201AD, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GPP 3A DO-201AD
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Published :
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Capacitance @ Vr, F :
40pF @ 4V 1MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature (Max) :
150°C
Configuration :
Single
Number of Phases :
1
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
200A
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40V
Diode Type :
Standard
Case Connection :
Isolated
Reach Compliance Code :
not_compliant
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Terminal Form :
Wire
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pin Count :
2
Output Current-Max :
3A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
50V
Datasheets
1N5400-AP
Micro Commercial Components (MCC) 1N5400-AP
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1V @ 40V -55°C~150°C 2-Termination Tape & Box (TB) DO-201AD, Axial Through Hole
1N5400-AP Overview
The maximum output current is 3A.
1N5400-AP Features
3A is the maximum value
1N5400-AP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
1N5400-AP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB