1N5418TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5418TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-64, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE AVALANCHE 400V 3A SOD64
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
3A
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Reverse Recovery Time :
100 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Max Surge Current :
100A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Recovery Time :
100 ns
Peak Reverse Current :
1μA
Forward Voltage :
1.5V
Supplier Device Package :
SOD-64
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
17 Weeks
Average Rectified Current :
3A
Package / Case :
SOD-64, Axial
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 9A
Contact Plating :
Silver, Tin
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Element Configuration :
Single
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 400V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Radiation Hardening :
No
Reverse Voltage :
400V
Diode Type :
Avalanche
Base Part Number :
1N5418
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
3A
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
1N5418TR
Vishay 1N5418TR
Avalanche Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 9A -55°C~175°C 1μA @ 400V Tape & Reel (TR) SOD-64, Axial Through Hole
1N5418TR Overview
A reverse voltage of 400V is reasonable.This device has an average rectified current of 3A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.The fuse's current rating is 3A, which is the maximum current it can carry without deteriorating too much.Surge currents can be used up to 100A.Datasheets indicate that the peak reverse is 1μA.
1N5418TR Features
an average rectified current of 3A volts
a current rating of 3A
the peak reverse is 1μA
1N5418TR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
1N5418TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB