1N5418 TR
Mfr.Part #
1N5418 TR
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
SOD-64, Axial
Description
TRANSISTOR
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Element Configuration :
Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Radiation Hardening :
No
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Average Rectified Current :
3A
Package / Case :
SOD-64, Axial
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 400V
Recovery Time :
100 ns
Peak Reverse Current :
1μA
Published :
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
Max Surge Current :
100A
Mount :
Through Hole
Reverse Voltage :
400V
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Diode Type :
Avalanche
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Reverse Recovery Time :
100 ns
Forward Current :
3A
Base Part Number :
1N5418
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Silver, Tin
Forward Voltage :
1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 9A
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Number of Pins :
2
Supplier Device Package :
SOD-64
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
1N5418 TR
Avalanche Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 9A -55°C~175°C 1μA @ 400V Tape & Reel (TR) SOD-64, Axial Through Hole
1N5418TR Overview
A reverse voltage of 400V is reasonable.This device has an average rectified current of 3A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.The fuse's current rating is 3A, which is the maximum current it can carry without deteriorating too much.Surge currents can be used up to 100A.Datasheets indicate that the peak reverse is 1μA.
1N5418TR Features
an average rectified current of 3A volts
a current rating of 3A
the peak reverse is 1μA
1N5418TR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
1N5418TR applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB