1N5416US/TR
Mfr.Part #
1N5416US/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
E-MELF
Description
RECTIFIER UFR,FRR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Diode Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 9 A
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Product Type :
Rectifiers
Product :
Rectifiers
Reverse Recovery Time (trr) :
150 ns
Reverse Recovery Time :
150
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 100 V
Product Status :
Active
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Brand :
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Max Surge Current :
80 A
Packaging :
Reel
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Capacitance @ Vr, F :
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
RoHS :
N
Configuration :
Single
Diode Type :
Standard
Repetitive Peak Reverse Voltage :
100
Recovery Time :
150 ns
Product Category :
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Series :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
E-MELF
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
D-5B
Datasheets
1N5416US/TR
Microchip Technology 1N5416US/TR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5 V @ 9 A -65°C ~ 175°C 1 μA @ 100 V Reel E-MELF Surface Mount
1N5416US/TR Overview
There can be no surge current above 80 A.
1N5416US/TR Features
1N5416US/TR Applications
There are a lot of Microchip Technology
1N5416US/TR applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB