1N5415/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5415/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
B, Axial
Datasheet
Download
Description
RECTIFIER UFR,FRR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Product Category :
Rectifiers
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50 V
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
RoHS :
N
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Surge Current :
80 A
Recovery Time :
150 ns
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Product Type :
Rectifiers
Packaging :
Reel
Configuration :
Single
Reverse Recovery Time (trr) :
150 ns
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Microchip
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 9 A
Package / Case :
B, Axial
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
Mounting Style :
Through Hole
Diode Type :
Standard
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Product :
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Series :
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Product Status :
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 μA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F :
Datasheets
1N5415/TR
Microchip Technology 1N5415/TR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5 V @ 9 A -65°C ~ 175°C 1 μA @ 50 V Reel B, Axial Through Hole
1N5415/TR Overview
80 A is the maximum value of surge current.
1N5415/TR Features
1N5415/TR Applications
There are a lot of Microchip Technology
1N5415/TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB