188KXM025M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
188KXM025M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
128.9mOhm @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.974A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Bulk
Length :
33mm
Terminal Pitch :
5.5mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
12.5mm
Leakage Current :
0.45mA
Published :
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
16mOhm
Series :
KXM
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.16
Tolerance :
±20%
Surface Mount :
No
Ripple Current @ High Frequency :
3.29A @ 100kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
1800µF
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
188KXM025M
Cornell Dubilier Electronics 188KXM025M
KXM 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can