1812B824J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B824J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.82UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Negative Tolerance :
5
Lead Style :
Positive Tolerance :
5
Capacitance :
0.82uF
Mounting Feature :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Walsin
Series :
SIZE(GENERAL)
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Height :
2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Size Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Tolerance :
5 %
Width :
3.2
Length :
4.5
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Product :
General Type MLCCs
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Class :
Class 2
Package :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
Termination :
Standard
Type :
General Purpose MLCCs
Temperature Characteristics Code :
X7R
Failure Rate :
Dielectric :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15%
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
1812B824J101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.82uF