1812B823M101CT
Mfr.Part #
1812B823M101CT
Description
MLCC 0.082UF 100V X7R 1812
Voltage - Rated :
100V
Positive Tolerance :
20
Capacitance :
0.082 µF
JESD-609 Code :
e2
Height :
1.25
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
General Purpose MLCCs
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812B823M101CT
- 0.082 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B823M101CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).There is no negative tolerance associated with this part.Positive tolerance exhibits 20 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1812B823M101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)