1812B823K500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B823K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.082UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
3.2
Failure Rate :
Number of Terminals :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
X7R
Termination :
Standard
Subcategory :
Capacitors
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Walsin
Voltage - Rated :
50V
RoHS :
Details
Dielectric Material :
Ceramic
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
General Purpose MLCCs
Brand :
Walsin
Positive Tolerance :
10
Features :
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Class :
Class 2
Lead Style :
Size Code :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Status :
Active
Length :
4.5
Negative Tolerance :
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
MouseReel
JESD-609 Code :
e2
Temperature Coefficient :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height :
1.25
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
Ratings :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Capacitance :
0.082 µF
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Datasheets
1812B823K500CT
- 0.082 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B823K500CT Overview
Ceramic capacitor is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Considering negative tolerance, this part has 10 tolerance.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1812B823K500CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)