1812B822M251CT
Mfr.Part #
1812B822M251CT
Description
MLCC 8200PF 250V X7R 1812
Series :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Lead Spacing :
Tolerance :
±20%
Capacitance :
8200 pF
JESD-609 Code :
e3
Subcategory :
Capacitors
Pbfree Code :
Negative Tolerance :
20
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated :
250V
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Datasheets
1812B822M251CT
- 8200 pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B822M251CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).There is no negative tolerance associated with this part.Positive tolerance exhibits 20 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1812B822M251CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)