1812B822K500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B822K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 8200PF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Ratings :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e2
Surface Mount :
yes
Packaging :
MouseReel
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Length :
4.5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Positive Tolerance :
10
RoHS :
Details
Brand :
Walsin
Product :
General Type MLCCs
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.25
Lead Style :
Dielectric Material :
Ceramic
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Series :
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Type :
General Purpose MLCCs
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Termination :
Standard
Tolerance :
±10%
Walsin
Temperature Characteristics Code :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Failure Rate :
Capacitance :
8200 pF
Features :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Negative Tolerance :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Class :
Class 2
Multilayer :
Width :
3.2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
1812B822K500CT
- 8200 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)