1812B822K251CT
Mfr.Part #
1812B822K251CT
Description
MLCC 8200PF 250V X7R 1812
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
MouseReel
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Size Code :
Height :
1.25
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Standard
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
3.2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Multilayer :
yes
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Positive Tolerance :
10
Ratings :
Pbfree Code :
Negative Tolerance :
10
X7R
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
8200 pF
Number of Terminals :
2
Lead Spacing :
Mounting Feature :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Characteristics Code :
Length :
4.5
Tolerance :
±10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Details
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B822K251CT
- 8200 pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B822K251CT Overview
A program's size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) for this device.As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 10.A 10 tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1812B822K251CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)