1812B822K102CT
Mfr.Part #
1812B822K102CT
Description
MLCC 8200PF 1KV X7R 1812
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Number of Terminals :
2
Applications :
SMPS Filtering
Walsin
Tolerance :
10 %
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Active
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
10
Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Temperature Coefficient :
15%
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Standard
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Length :
4.5
Height :
1.25
Features :
High Voltage
Capacitance :
0.0082uF
Mounting Feature :
Surface Mount
MouseReel
Temperature Characteristics Code :
Walsin
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Subcategory :
Capacitors
Positive Tolerance :
Width :
3.2
X7R
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Class 2
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
1812B822K102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0082uF