1812B822K101CT
Mfr.Part #
1812B822K101CT
Description
MLCC 8200PF 100V X7R 1812
Type :
General Purpose MLCCs
Tolerance :
±10%
Length :
4.5
JESD-609 Code :
e2
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Voltage - Rated :
100V
Width :
3.2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
Size Code :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Walsin
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
+ 125 C
Positive Tolerance :
10
Lead Style :
Height :
1.25
SMD/SMT
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
General Type MLCCs
Negative Tolerance :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Capacitance :
8200 pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitors
Number of Terminals :
2
Datasheets
1812B822K101CT
- 8200 pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B822K101CT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This part is described as having 10 tolerance as a negative tolerance.The part exhibits a tolerance of 10 in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1812B822K101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)