1812B822J251CT
Mfr.Part #
1812B822J251CT
Description
MLCC 8200PF 250V X7R 1812
Width :
3.2 mm
Tolerance :
±5%
Height :
0.8 mm
Capacitance :
8200 pF
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series :
Voltage - Rated :
250V
Applications :
SMPS Filtering
Length :
4.5 mm
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Lead Style :
Datasheets
1812B822J251CT
- 8200 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B822J251CT Overview
Ceramic capacitor is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1812B822J251CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)