1812B822J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B822J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 8200PF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Brand :
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Walsin
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Height :
1.25
Lead Spacing :
Capacitance :
8200 pF
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size Code :
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Ratings :
Negative Tolerance :
5
Class :
Class 2
Dielectric :
X7R
Type :
General Purpose MLCCs
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
3.2
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
Length :
4.5
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
General Type MLCCs
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Features :
Failure Rate :
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
X7R
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Number of Terminals :
2
Temperature Characteristics Code :
Positive Tolerance :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Datasheets
1812B822J101CT
- 8200 pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B822J101CT Overview
Programs on this device are of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.There is 5 tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Positive tolerance is present at 5 for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1812B822J101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)