1812B821J202CT
Mfr.Part #
1812B821J202CT
Description
MLCC 820PF 2KV X7R 1812
Width :
3.2 mm
Height :
0.8 mm
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
820pF
Ratings :
Positive Tolerance :
5
Applications :
SMPS Filtering
Length :
4.5 mm
Tolerance :
5 %
Class :
Class 2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Features :
High Voltage
Dielectric :
X7R
Negative Tolerance :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
15%
Datasheets
1812B821J202CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 820pF