1812B684M500CT
Mfr.Part #
1812B684M500CT
Description
MLCC 0.68UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Voltage - Rated :
50V
Type :
General Purpose MLCCs
+ 125 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
20
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Capacitance :
0.68 μF
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Length :
4.5
Size Code :
Tolerance :
±20%
Negative Tolerance :
Lead Spacing :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e2
Ceramic
Pbfree Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
3.2
Series :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Datasheets
1812B684M500CT
- 0.68 μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B684M500CT Overview
Ceramic capacitor is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Considering negative tolerance, this part has 20 tolerance.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1812B684M500CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)