1812B684M250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B684M250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.68UF 25V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Termination :
Standard
Class :
Class 2
Brand :
Walsin
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Negative Tolerance :
20
Product :
General Type MLCCs
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination Style :
SMD/SMT
Positive Tolerance :
20
Multilayer :
yes
Type :
General Purpose MLCCs
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
25V
Number of Terminals :
2
Size Code :
Dielectric :
X7R
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
3.2
Product Status :
Active
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Tolerance :
±20%
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e2
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.68 μF
Lead Spacing :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Height :
1.25
Temperature Characteristics Code :
Length :
4.5
Series :
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Datasheets
1812B684M250CT
- 0.68 μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B684M250CT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 20.Having a tolerance of 20 for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
1812B684M250CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)