1812B684M100CT
Mfr.Part #
1812B684M100CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.68UF 10V X7R 1812
Capacitors
Features :
General Type MLCCs
Failure Rate :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Size Code :
Lead Style :
Voltage - Rated :
10V
Positive Tolerance :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
4.5
Reach Compliance Code :
Compliant
Height :
1.25
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.68 μF
HTS Code :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Ratings :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
Negative Tolerance :
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Pbfree Code :
3.2
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series :
Brand :
Walsin
Datasheets
1812B684M100CT
- 0.68 μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B684M100CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).There is no negative tolerance associated with this part.Positive tolerance exhibits 20 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1812B684M100CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)