1812B684K500CT
Mfr.Part #
1812B684K500CT
Description
MLCC 0.68UF 50V X7R 1812
Temperature Coefficient :
15%
Packaging :
Tape and Reel
RoHS :
Details
Construction :
Flat
+ 125 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Positive Tolerance :
10
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Microwave Application :
Capacitance :
0.68uF
Product Height (mm) :
Standard
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Mounting :
Surface Mount
Tolerance :
10%
Termination Style :
Pad
Case Style :
Ceramic Chip
Product Length (mm) :
Number of Terminals :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN (US) :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage :
50VDC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Depth (mm) :
3.2
Capacitance Value :
0.68uF