1812B684K250CT
Mfr.Part #
1812B684K250CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.68UF 25V X7R 1812
X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Lead Style :
Height :
1.25
TR, PLASTIC, 7 INCH
Failure Rate :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Series :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Temperature Coefficient :
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.68 μF
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
Positive Tolerance :
10
Lead Spacing :
Tolerance :
±10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
HTS Code :
Features :
yes
ECCN Code :
EAR99
Brand :
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
MouseReel
Length :
4.5
Datasheets
1812B684K250CT
- 0.68 μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B684K250CT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 10 tolerance.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 10.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
1812B684K250CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)