1812B684K160CT
Mfr.Part #
1812B684K160CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.68UF 16V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Brand :
Walsin
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
16V
Class :
Class 2
Lead Spacing :
Positive Tolerance :
10
Height :
1.25
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitors
Features :
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
General Purpose MLCCs
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
0.68 μF
Product Type :
Details
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
General Type MLCCs
Ratings :
Standard
Datasheets
1812B684K160CT
0.68 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B684K160CT Overview
This device's program size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This part is characterized as having 10 tolerance, also known as negative tolerance.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 10.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1812B684K160CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)