1812B684J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B684J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.68UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Capacitance :
0.68 μF
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Size Code :
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Brand :
Walsin
Width :
3.2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Product :
General Type MLCCs
Pbfree Code :
yes
Type :
General Purpose MLCCs
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
2
Positive Tolerance :
5
Length :
4.5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Series :
Termination :
Standard
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Style :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
Negative Tolerance :
Class :
Class 2
Multilayer :
Height - Seated (Max) :
Temperature Characteristics Code :
Lead Spacing :
Datasheets
1812B684J101CT
- 0.68 μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B684J101CT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 5 tolerance.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 5.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
1812B684J101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)