1812B683K501CT
Mfr.Part #
1812B683K501CT
Description
MLCC 0.068UF 500V X7R 1812
Mounting :
Failure Rate :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Capacitors
Product Depth (mm) :
SMPS Filtering
Capacitance Value :
0.068uF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Ratings :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Standard
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance :
0.068uF
Temperature Coefficient :
15%
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Voltage - Rated :
500V
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
Microwave Application :
No
Product Height (mm) :
- 55 C
Construction :
Flat
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage :
500VDC
yes
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
10%
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Case Style :
Ceramic Chip
ECCN (US) :
EAR99
Product Length (mm) :
Termination Style :
Pad
Datasheets
1812B683K501CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B683K501CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:500VDC, 1812B683K501CT pinout, 1812B683K501CT datasheet PDF, 1812B683K501CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B683K501CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(MID/HIGH VOLT) 0.068uF 500V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B683K501CT Overview
A 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Negative tolerance of 10 is characteristic of this part.Using this device, the capacitance value is 0.068uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 10 when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15%.
1812B683K501CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.068uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient