1812B683K251CT
Mfr.Part #
1812B683K251CT
Description
MLCC 0.068UF 250V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
HTS Code :
Voltage - Rated :
250V
Applications :
SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.068 μF
Tolerance :
±10%
Datasheets
1812B683K251CT
- 0.068 μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B683K251CT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This part is described as having 10 tolerance as a negative tolerance.The part exhibits a tolerance of 10 in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1812B683K251CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)