1812B683K201CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B683K201CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.068UF 200V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
10
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Compliant
Class :
Class 2
Surface Mount :
yes
Product Type :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Subcategory :
Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Ratings :
Height :
1.25
Brand :
Walsin
RoHS :
Details
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Voltage - Rated :
200V
Termination :
Standard
Lead Spacing :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Thickness (Max) :
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Failure Rate :
JESD-609 Code :
e2
HTS Code :
Packaging :
MouseReel
Positive Tolerance :
10
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
4.5
Width :
3.2
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
Features :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.068 μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Style :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B683K201CT
- 0.068 μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B683K201CT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 10 tolerance.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 10.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
1812B683K201CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)