1812B683K101CT
Mfr.Part #
1812B683K101CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.068UF 100V X7R 1812
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Type :
General Purpose MLCCs
Positive Tolerance :
10
Height - Seated (Max) :
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Capacitance :
0.068 μF
Negative Tolerance :
10
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
3.2
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
MouseReel
Pbfree Code :
yes
Length :
4.5
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
1.25
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e2
Tolerance :
±10%
Datasheets
1812B683K101CT
- 0.068 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B683K101CT Overview
Programs on this device are of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.There is 10 tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Positive tolerance is present at 10 for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1812B683K101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)