1812B683J501CT
Mfr.Part #
1812B683J501CT
Description
MLCC 0.068UF 500V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Voltage - Rated :
500V
JESD-609 Code :
e3
Height :
0.8 mm
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Negative Tolerance :
5
Size Code :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Product Length (mm) :
4.5
Microwave Application :
No
Tolerance :
5%
Temperature Coefficient :
15%
Lead Style :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Length :
4.5 mm
Subcategory :
Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Failure Rate :
Capacitance Value :
0.068uF
Brand :
Walsin
Construction :
Flat
Ratings :
Applications :
SMPS Filtering
Packaging :
Tape and Reel
Positive Tolerance :
Mounting :
Surface Mount
Termination Style :
Pad
Walsin
Product Height (mm) :
2
Case Style :
Ceramic Chip
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
+ 125 C
Product Depth (mm) :
3.2
Capacitance :
0.068uF
Width :
3.2 mm
Voltage :
500VDC
Datasheets
1812B683J501CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B683J501CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1812, Voltage:500VDC, 1812B683J501CT pinout, 1812B683J501CT datasheet PDF, 1812B683J501CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B683J501CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.068uF 500V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B683J501CT Overview
Ceramic capacitor is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Considering negative tolerance, this part has 5 tolerance.There is a voltage difference between each conductor and the electric charge on each conductor, and this device has a capacitance value of 0.068uF.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15%.
1812B683J501CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.068uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient