1812B683J500CT
Mfr.Part #
1812B683J500CT
Description
MLCC 0.068UF 50V X7R 1812
Length :
4.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
3.2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Lead Spacing :
Type :
General Purpose MLCCs
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Tolerance :
5%
JESD-609 Code :
e2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
yes
ECCN (US) :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Packaging :
Tape and Reel
Surface Mount, MLCC
Voltage :
50VDC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Walsin
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Height (mm) :
1.25
Mounting :
Subcategory :
Capacitors
Product Depth (mm) :
3.2
Termination Style :
Pad
Capacitance :
0.068uF
Ratings :
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
SIZE(GENERAL)
Negative Tolerance :
5
Lead Style :
Reach Compliance Code :
Compliant
Microwave Application :
Product Length (mm) :
4.5
Capacitance Value :
0.068uF
Construction :
Flat
Active
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
Failure Rate :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Datasheets
1812B683J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B683J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1812, 1812B683J500CT pinout, 1812B683J500CT datasheet PDF, 1812B683J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B683J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(GENERAL) 0.068uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B683J500CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).There is no negative tolerance associated with this part.Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 0.068uF is the capacitance value of this device.Positive tolerance exhibits 5 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15%.
1812B683J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.068uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient