1812B683J251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B683J251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.068UF 250V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.068 μF
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Brand :
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Positive Tolerance :
5
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
250V
Width :
3.2 mm
Series :
Product :
General Type MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Termination :
Standard
Features :
Lead Spacing :
Class :
Class 2
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
X7R
Applications :
SMPS Filtering
Ratings :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
MouseReel
Length :
4.5 mm
Lead Style :
Subcategory :
Capacitors
Negative Tolerance :
5
Failure Rate :
Multilayer :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Walsin
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
0.8 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Status :
Active
Datasheets
1812B683J251CT
- 0.068 μF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B683J251CT Overview
This device's program size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This part is characterized as having 5 tolerance, also known as negative tolerance.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 5.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1812B683J251CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)