1812B683J101CT
Mfr.Part #
1812B683J101CT
Description
MLCC 0.068UF 100V X7R 1812
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Positive Tolerance :
5
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Capacitance :
0.068 μF
Negative Tolerance :
5
Voltage - Rated :
100V
Type :
General Purpose MLCCs
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B683J101CT
- 0.068 μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B683J101CT Overview
This device's program size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This part is characterized as having 5 tolerance, also known as negative tolerance.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 5.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1812B683J101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)