1812B682K631CT
Mfr.Part #
1812B682K631CT
Description
MLCC 6800PF 630V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Negative Tolerance :
10
Voltage - Rated :
630V
Mounting :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel
Brand :
Walsin
Microwave Application :
No
Applications :
SMPS Filtering
Product Length (mm) :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
X7R
ECCN (US) :
EAR99
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Capacitance :
0.0068uF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination Style :
Pad
Dissipation Factor (%) :
2.5
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Series :
Product Depth (mm) :
3.2
Tolerance :
10%
Tape and Reel (TR)
Case Style :
Ceramic Chip
Class 2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Ratings :
Capacitance Value :
0.0068uF
Positive Tolerance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
15%
Termination :
Standard
Construction :
Flat
Voltage :
630Vdc
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Height (mm) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
1812B682K631CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B682K631CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:630Vdc, 1812B682K631CT pinout, 1812B682K631CT datasheet PDF, 1812B682K631CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B682K631CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.0068uF 630V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812