1812B682K500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B682K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 6800PF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Type :
General Purpose MLCCs
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Termination :
Standard
Product :
General Type MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Tolerance :
±10%
Brand :
Walsin
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Negative Tolerance :
10
Length :
4.5
Capacitance :
6800 pF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Positive Tolerance :
Surface Mount :
yes
Dielectric :
X7R
Size Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e2
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Width :
3.2
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
Height :
1.25
ECCN Code :
EAR99
Features :
Class :
Class 2
Packaging :
MouseReel
Walsin
Multilayer :
yes
Lead Style :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Termination Style :
SMD/SMT
Pbfree Code :
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
50V
Failure Rate :
Ratings :
Temperature Coefficient :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Datasheets
1812B682K500CT
- 6800 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)