1812B682J251CT
Mfr.Part #
1812B682J251CT
Description
MLCC 6800PF 250V X7R 1812
Tolerance :
±5%
Capacitors
Ratings :
Height :
0.8 mm
Brand :
Walsin
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
General Type MLCCs
Lead Style :
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Length :
4.5 mm
Width :
3.2 mm
Applications :
SMPS Filtering
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Class :
Class 2
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Features :
Capacitance :
6800 pF
MouseReel
Product Status :
Active
Datasheets
1812B682J251CT
- 6800 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B682J251CT Overview
Programs on this device are of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1812B682J251CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)