1812B681K302CT
Mfr.Part #
1812B681K302CT
Description
MLCC 680PF 3KV X7R 1812
MouseReel
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
680pF
Length :
4.5
Temperature Coefficient :
15%
Voltage - Rated :
3000V (3kV)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Class 2
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
1812 (4532 Metric)
Surface Mount :
yes
Failure Rate :
Lead Spacing :
Walsin
Reach Compliance Code :
Compliant
Applications :
SMPS Filtering
Negative Tolerance :
10
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Brand :
Walsin
HTS Code :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Positive Tolerance :
10
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Features :
High Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
3.2
Ratings :
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tape and Reel (TR)
General Type MLCCs
Multilayer :
Size Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
10 %
Product Status :
Active
Series :
Termination :
Standard
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000 V
Height :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
1812B681K302CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 680pF