1812B681K202CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B681K202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 680PF 2KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
Walsin
Applications :
SMPS Filtering
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Negative Tolerance :
10
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
MouseReel
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Size Code :
Class :
Class 2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Surface Mount :
yes
Walsin
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
X7R
Width :
3.2
Features :
High Voltage
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Tolerance :
10 %
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.5
Failure Rate :
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Multilayer :
Dielectric Material :
Ceramic
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Temperature Coefficient :
15%
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.25
Termination :
Standard
Capacitance :
680pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Series :
Ratings :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Positive Tolerance :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Datasheets
1812B681K202CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 680pF