1812B564M101CT
Mfr.Part #
1812B564M101CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.56UF 100V X7R 1812
Height :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Packaging :
MouseReel
Size Code :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Positive Tolerance :
20%
Negative Tolerance :
20%
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Width :
3.2 mm
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Spacing :
Type :
High Capacitance MLCC
Length :
4.5 mm
HTS Code :
Capacitance :
0.56 μF
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Datasheets
1812B564M101CT
- 0.56 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B564M101CT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).The part in question has a tolerance of 20%.Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 20%.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1812B564M101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%