1812B564K250CT
Mfr.Part #
1812B564K250CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.56UF 25V X7R 1812
Capacitance :
0.56 μF
Type :
General Purpose MLCCs
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Length :
4.5
Ratings :
Positive Tolerance :
10
JESD-609 Code :
e2
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Height :
1.25
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
Width :
3.2
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
1812B564K250CT
- 0.56 μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B564K250CT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 10.Having a tolerance of 10 for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
1812B564K250CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)