1812B564K101CT
Mfr.Part #
1812B564K101CT
Description
MLCC 0.56UF 100V X7R 1812
General Type MLCCs
ECCN (US) :
EAR99
Product Height (mm) :
2
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Package / Case :
Positive Tolerance :
10
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
General Purpose MLCCs
Mounting Feature :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Packaging :
Tape and Reel
Reach Compliance Code :
Compliant
Dielectric :
X7R
Product Length (mm) :
4.5
Product Depth (mm) :
3.2
Length :
4.5
Negative Tolerance :
10
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
Flat
JESD-609 Code :
e2
Voltage :
100Vdc
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Walsin
Width :
3.2
Case Style :
Ceramic Chip
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Surface Mount, MLCC
Microwave Application :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Mounting :
Lead Spacing :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance Value :
0.56uF
Voltage - Rated :
100V
Dissipation Factor (%) :
2.5
Termination Style :
Pad
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Capacitance :
0.56uF
Datasheets
1812B564K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B564K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:100Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812B564K101CT pinout, 1812B564K101CT datasheet PDF, 1812B564K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B564K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.56uF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B564K101CT Overview
A program's size/dimension is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) for this device.As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 10.An electrical device's capacitance value is determined by the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference between them, and this device's capacitance value is 0.56uF.A 10 tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 15% and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1812B564K101CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.56uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient