1812B564J500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B564J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.56UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ECCN (US) :
EAR99
Class :
Class 2
Product Height (mm) :
1.25
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Pad
Negative Tolerance :
5
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Mounting :
Surface Mount
Dissipation Factor (%) :
2.5
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
General Type MLCCs
Capacitance Value :
0.56uF
Multilayer :
yes
Positive Tolerance :
5
Length :
4.5
Package / Case :
Brand :
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Construction :
Flat
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Microwave Application :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Features :
Size Code :
Series :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
Tolerance :
5%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Length (mm) :
4.5
Voltage - Rated :
50V
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Capacitance :
0.56uF
Product Depth (mm) :
3.2
Case Style :
Ceramic Chip
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Surface Mount :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Ratings :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage :
50VDC
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
JESD-609 Code :
e2
Maximum Operating Temperature (°C) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Number of Terminals :
2
Packaging :
Tape and Reel
Type :
General Purpose MLCCs
Mounting Feature :
Termination :
Standard
Product Status :
Active
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
15%
Datasheets
1812B564J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B564J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, 1812B564J500CT pinout, 1812B564J500CT datasheet PDF, 1812B564J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B564J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.56uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B564J500CT Overview
A program's size/dimension is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) for this device.As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 5.An electrical device's capacitance value is determined by the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference between them, and this device's capacitance value is 0.56uF.A 5 tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 15% and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1812B564J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.56uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient