1812B563M501CT
Mfr.Part #
1812B563M501CT
Description
MLCC 0.056UF 500V X7R 1812
Applications :
SMPS Filtering
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15%
Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Capacitance :
0.056uF
Positive Tolerance :
20
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
20 %
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Datasheets
1812B563M501CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.056uF