1812B563M251CT
Mfr.Part #
1812B563M251CT
Description
MLCC 0.056UF 250V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Number of Terminals :
2
ECCN Code :
EAR99
Features :
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.056uF
Voltage - Rated :
250V
Applications :
SMPS Filtering
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
20
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Tolerance :
20 %
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Datasheets
1812B563M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.056uF