1812B563K251CT
Mfr.Part #
1812B563K251CT
Description
MLCC 0.056UF 250V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Positive Tolerance :
10
Standard
Reach Compliance Code :
Compliant
Negative Tolerance :
10
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
0.056uF
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
Height - Seated (Max) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Applications :
SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
15%