1812B563K101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B563K101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.056UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
100V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.056uF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Positive Tolerance :
10
Walsin
Brand :
Walsin
Multilayer :
yes
Negative Tolerance :
10
Length :
4.5
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Height :
1.25
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Ratings :
Temperature Coefficient :
15%
JESD-609 Code :
e2
Class :
Class 2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
RoHS :
Details
Tolerance :
10 %
Dielectric :
X7R
Type :
General Purpose MLCCs
Termination :
Standard
Lead Style :
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Series :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Size Code :
Product :
General Type MLCCs
Datasheets
1812B563K101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.056uF