1812B563J631CT
Mfr.Part #
1812B563J631CT
Description
MLCC 0.056UF 630V X7R 1812
Height :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
15%
Series :
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Length :
4.5 mm
Width :
3.2 mm
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Positive Tolerance :
5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Negative Tolerance :
5
Voltage - Rated :
630V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.056uF