1812B563J101CT
Mfr.Part #
1812B563J101CT
Description
MLCC 0.056UF 100V X7R 1812
Tolerance :
5 %
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
General Purpose MLCCs
Width :
3.2
Length :
4.5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
JESD-609 Code :
e2
Height :
1.25
Temperature Coefficient :
15%
Brand :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Lead Style :
Positive Tolerance :
5
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.056uF
Datasheets
1812B563J101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.056uF