1812B562M251CT
Mfr.Part #
1812B562M251CT
Description
MLCC 5600PF 250V X7R 1812
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
20 %
Width :
3.2
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.0056uF
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Dielectric Material :
Ceramic
Brand :
Height :
1.25
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Size Code :
Walsin
Positive Tolerance :
20
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
- 55 C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Length :
4.5
Failure Rate :
Datasheets
1812B562M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0056uF