1812B562M102CT
Mfr.Part #
1812B562M102CT
Description
MLCC 5600PF 1KV X7R 1812
Surface Mount
Pbfree Code :
Lead Style :
Positive Tolerance :
20
Termination :
Standard
HTS Code :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Temperature Coefficient :
15%
Walsin
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Applications :
SMPS Filtering
JESD-609 Code :
e3
Features :
High Voltage
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Tolerance :
20 %
Brand :
Active
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Length :
4.5
Negative Tolerance :
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Size Code :
Height :
1.25
Lead Spacing :
Capacitance :
0.0056uF
Datasheets
1812B562M102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0056uF