1812B562K631CT
Mfr.Part #
1812B562K631CT
Description
MLCC 5600PF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
Capacitance :
0.0056uF
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Negative Tolerance :
10
Surface Mount
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
X7R
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Tape and Reel (TR)
Positive Tolerance :
10
Length :
4.5
Tolerance :
10 %
Height :
1.25
Width :
3.2
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated :
630V
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Temperature Coefficient :
15%
Termination Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
1812B562K631CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0056uF